PRASMINGA VERSLO KOMUNIKACIJA

+370 600 46488
info@blackflorence.com
Adresas:
Žvejų g. 14A,
Vilnius, Lietuva

Pozicionavimas: jeigu jo nėra, neveiks ir visa kita

Jei Jūsų tikslas – stiprus prekinis ženklas ir jei verslo pasaulyje dirbate jau ne pirmus metus, tuomet jau žinote, jog skirtingų rinkodaros receptų yra ne mažiau nei rinkodaros agentūrų ar apie marketingą parašytų knygų. Nuo ko tuomet reikėtų pradėti, jei skirtingi reklamos amatininkai Jums vienas už kitą garsiau šaukia apie skirtingų kanalų naudą bei naujausių skaitmeninių technologijų potencialą? Jūsų atsakymas – pozicionavimas.

 

Viena tiesa rinkodaros disciplinoje visgi yra šventa, nepajudinama ir nepaneigiama:

 

nėra nei vieno sėkmingo rinkodaros projekto, kurio ištakose nebuvo atliktas strateginis prekės ženklo pozicionavimas.

 

Pritariate? Jeigu su pirmaprade pozicionavimo svarba jau esate susipažinę ir esate pasiruošę sėkmingai pozicionuoti savąjį prekės ženklą, kviečiame dabar pat kreiptis į Black Florence dėl orientacinio pokalbio:

El. pašto adresu: info@blackflorence.com

Telefonu: +370 600 46488

 

Nustebote? Kviečiame skaityti toliau ir sužinoti, kaip atliekamas pergalingas pozicionavimas bei kodėl šie darbai turi lemiamą reikšmę siekiant, kad Jūsų prekės ženklas susilauktų deramos sėkmės tiek Lietuvoje, tiek ir tarptautinėse rinkose.

 

Kodėl pozicionavimas yra būtinas? Arba kaip neišvaistyti rinkodaros biudžeto vėjais

 

Rinkodaros procesą sudaro du esminiai etapai: žinutės kūrimas (message) ir žinutės siuntimas (messaging). Tie, kurie šios skirties neįvertina, rizikuoja vėjais paleisti dideles sumas pinigų ir pakenkti savo verslo augimui. Žinutės siuntimo etapas apima visus Jūsų prekės ženklo komunikacijos veiksmus (pradedant logotipo, svetainės, pakuotės ar eksporto katalogo gamyba, baigiant paskyrų socialiniuose tinkluose priežiūra bei reklaminiais ėjimas televizijoje, internete ar bet kuriame kitame kanale).

 

Deja, visi šie veiksmai gali neduoti ir greičiausiai neduos jokios apčiuopiamos naudos, jeigu prieš tai rimtai nepadirbėsite žinutės kūrimo stadijoje (žinutės kūrimas – tai kitas pozicionavimo vardas. Strateginis pozicionavimas rinkoje dar kitaip yra įvardinamas kaip pozicionavimo strategija ir prekės ženklo strategija. Marketingo strategija ir įvaizdžio strategija taip pat yra giminingos sąvokos).

 

Įsidėmėkite visiems laikams: investuoti į išorinę komunikaciją apsimoka tuomet IR TIK TUOMET, kai jau atliktas stiprus strateginis pozicionavimas, o prekinis ženklas apginkluotas pergalinga tapatybe ir įvaizdžio žinute.

 

Tai yra dažniausiai nutylimas rinkodaros verslo paradoksas: message stadija užtrunka daugmaž mėnesį ir vidutiniškai pareikalauja tik nedidelės dalies metinio rinkodaros biudžeto, tačiau būtent šis mėnuo ir šie darbai lemia, ar atsipirks visi messaging veiksmai, kuriuos vykdysite ištisus metus ir į kuriuos investuosite daug savo brangaus laiko bei resursų.

 

Šį paradoksą daugeliui agentūrų nutylėti apsimoka, kadangi jų uždarbis priklauso tik nuo Jūsų aktyvumo žinutės siuntimo stadijoje. Todėl šioms agentūroms gali būti visiškai nesvarbu, kad stiprios žinutės Jūsų prekės ženklas neturi. Neužkibkite ant jauko. Pasirūpinkite pergalinga pozicionavimo strategija.

 

Kodėl pozicionavimas atidedamas? Kas nėra pozicionavimas?

 

Daugelį kompanijų nuo strateginio pozicionavimo darbų stabdo kasdienybės rūpesčiai: per juos nelieka nei laiko, nei jėgų į savo verslą ir rinkodarą pažvelgti sistemiškai. Dalį bendrovių nuo šių darbų atbaido klaidingas įsitikinimas, kad jų sektoriuje prasmingai diferencijuotis neįmanoma ir unikalus prekės ženklo pozicionavimas nepasiekiamas arba betikslis.

 

Taip pat didelė dalis verslų save apgaudinėja, kad jų produktų ir paslaugų pozicionavimas jau yra atliktas (pavyzdžiui, patvirtintas prekės ženklo šūkis). Nors iš tiesų verslas (arba atskiras prekės ženklas) neturi nei strateginės įvaizdžio krypties, nei pergalingos žinutės, nei lemiamo diferencialo nuo konkurentų, nei unikalaus emocinio magnetizmo, nei išskirtinio žodyno, kuris pavergtų tikslinių auditorijų širdis ir protus.

 

Taip yra dėl to, jog Lietuvos reklamos agentūros devalvavo pačią pozicionavimo sąvoką: šiandien daug kam šie darbai siejasi su neaiškiomis išlaidomis už gražias prezentacijas, kuriose nepasakoma nieko, ko patys klientai nežinotų kreipdamiesi pagalbos.

 

Kaip atliekamas tikras pozicionavimas ir kaip gimsta tikras prekinis ženklas

 

Ten, kur „paviršutiniškas“ pozicionavimas baigiasi, Black Florence pozicionavimo darbai prasideda. Ir nesvarbu, ar Jūsų tiklas – naujas prekės ženklas, ar esamo prekinio ženklo pozicionavimas. Pagrindinis pozicionavimo uždavinys – aktualiai auditorijai racionaliai įrodyti arba pasąmoningai pasufleruoti tiesą, jog Jūsų prekinis ženklas tam tikroje kategorijoje yra pasirinkimas Nr. 1.

Tam reikia nutiesti tvirtą tiltą, sujungiantį funkcinius/vertybinius Jūsų produkto/paslaugos aspektus su giluminėmis tikslinių auditorijų emocijomis, mąstymu ir vertybiniais kodais. Tai padaryti reikia tokiu būdu, kurio niekas iš aktualiausių konkurentų nėra panaudoję bei negalės panaudoti. Šitaip prekės ženklas įgyja savo autentišką balsą, vėliavą, autentišką įvaizdžio poziciją, kuri bus metodiškai diegiama visoje išorinėje komunikacijoje ir įtvirtinama tikslinių auditorijų mintyse.

 

Pozicionavimas

Pozicionavimas kaip tiltas, kuriuo prekinis ženklas (paslaugas/produktas) pasiekia vartotojų sąmonę

 

Bendrovės, kurioms rūpi prekinio ženklo pozicionavimas ir kurios randa laiko pergalingos žinutės išsigryninimui, yra išgelbėjamos iš „kainos ir kokybės santykio“ komunikacijos liūno, kuriame jau dešimtmečius įstrigę rinkos vidutiniokai. Tokių bendrovių prekinis ženklas turi aiškų rinkodaros žemėlapį, padedantį nepasiklysti darant operacinius rinkodaros sprendimus.

Daugiau apie Black Florence požiūrį į pozicionavimą bei funkcinio ir vertybinio pozicionavimo skirtumus skaitykite šį Verslo klasės žurnale publikuotą mūsų straipsnį.

 

Strateginis pozicionavimas: darbų sandara

 

  1. Giluminė prekės ženklo analizė.
  2. Konkurentų komunikacijos analizė.
  3. Sektorinės sėkmės istorijos pažangiausiose pasaulio rinkose.
  4. Pergalingos pozicionavimo krypties išgryninimas; pergalingos žinutės sukūrimas.
  5. Sprendimas dėl prekinio ženklo pavadinimo (jei kuriamas naujas ženklas arba jei tikslinga keisti esamą pavadinimą)
  6. Prekės ženklo šūkis ir lydimųjų šūkių sistema (LT / EN).
  7. Tapatybinis prisistatymas, prekės ženklo legenda (LT / EN).
  8. Rinkodaros žemėlapis: gairės, kaip įtvirtinti įvaizdžio poziciją tikslinių auditorijų mintyse.

 

Susisiekite ir sužinokite, kaip atrodytų jūsų prekės ženklo pozicionavimas. Gaukite daugiau informacijos apie Black Florence pozicionavimo darbų braižą, metodą ir sėkmės istorijas.

 

Tolesni operaciniai darbai, tokie kaip firminio stiliaus kūrimas, svetainių kūrimaspakuočių kūrimasreklamos paslaugos bei viešieji ryšiai turi tapti tiesioginėmis pozicionavimo išvestinėmis – ramsčiais, kuriais įtvirtinama ir paskleidžiama giluminė prekės ženklo žinutė. Black Florence žmonės Jums talkins (jei tik to pageidausite) visuose  rinkodaros frontuose, į kuriuos kartu nuspręsime žygiuoti po sėkmingai atliktų strateginio pozicionavimo darbų.

Nesate tikri dėl tolesnių veiksmų? Mes Jums padėsime. Pradėkime nuo Jūsų verslo įvaizdžio diagnozės.