PRASMINGA VERSLO KOMUNIKACIJA

+370 600 46488
info@blackflorence.com
Adresas:
Žvejų g. 14A,
Vilnius, Lietuva

Pozicionavimas: kodėl nuo jo viskas prasideda

Diferencijuokis arba mirk. Šį principą žino kiekvienas rimtesnis verslas, tačiau tik vienetai bendrovių sugeba išlaisvinti ir įdarbinti unikalios įvaizdžio pozicijos jėgą konkurencinėje kovoje. Jūsų prekės ženklo pozicionavimas lemia, kurioje šių barikadų pusėje atsidurs Jūsų verslas.

 

Daugelį kompanijų nuo strateginio pozicionavimo darbų stabdo kasdienybės rūpesčiai: per juos nelieka nei laiko, nei jėgų į savo verslą ir rinkodarą pažvelgti sistemiškai. Dalį bendrovių nuo šių darbų atbaido klaidingas įsitikinimas, kad jų sektoriuje prasmingai diferencijuotis neįmanoma ir unikalus prekės ženklo pozicionavimas nepasiekiamas arba betikslis.

 

Taip pat didelė dalis verslų save apgaudinėja, kad jų produktų ir paslaugų pozicionavimas jau yra atliktas (pavyzdžiui, patvirtintas prekės ženklo šūkis). Nors iš tiesų verslas neturi nei strateginės įvaizdžio krypties, nei pergalingos žinutės, nei lemiamo diferencialo nuo konkurentų, nei išskirtinio žodyno, kuris pavergtų tikslinių auditorijų mąstymą ir emocijas.

 

Taip yra dėl to, jog Lietuvos reklamos agentūros devalvavo pačią pozicionavimo sąvoką: šiandien daug kam šie darbai siejasi su neaiškiomis išlaidomis už gražias prezentacijas, kuriose nepasakoma nieko, ko patys klientai nežinotų kreipdamiesi pagalbos.

 

Ką duoda ir kaip atliekamas tikras pozicionavimas

Ten, kur „paviršutiniškas“ pozicionavimas baigiasi, Black Florence pozicionavimo darbai prasideda. Ir nesvarbu, ar jus domina naujo prekės ženklo kūrimas, ar esamo prekinio ženklo pozicionavimas. Mūsų pagrindinis darbo tikslas – nutiesti tvirtą tiltą, sujungiantį funkcinius/vertybinius prekės ženklo aspektus su giluminėmis tikslinių auditorijų emocijomis, mąstymu ir vertybiniais kodais.

 

Pozicionavimas

Pozicionavimas kaip tiltas tarp produkto/paslaugos ir vartotojų sąmonės

 

Tai padaryti reikia tokiu būdu, kurio niekas iš aktualiausių konkurentų nėra panaudoję bei negalės panaudoti. Šitaip prekinis ženklas įgyja savo autentišką balsą, vėliavą, autentišką įvaizdžio poziciją, kuri bus metodiškai diegiama visoje išorinėje komunikacijoje ir įtvirtinama tikslinių auditorijų mintyse.

 

Tolesni operaciniai darbai, tokie kaip logotipų kūrimas, svetainių kūrimas, pakuočių kūrimas, reklamos paslaugos bei viešieji ryšiai turi tapti tiesioginės pozicionavimo išvestinės – ramsčiai, kuriais įtvirtinama ir paskleidžiama giluminė prekės ženklo žinutė.

 

Bendrovės, kurioms rūpi prekinio ženklo pozicionavimas ir kurios randa laiko pergalingos žinutės išsigryninimui, yra išgelbėjamos iš „kainos ir kokybės santykio“ komunikacijos liūno, kuriame jau dešimtmečius įstrigę rinkos vidutiniokai. Tokios bendrovės turi aiškų rinkodaros žemėlapį, padedantį nepasiklysti darant operacinius rinkodaros sprendimus.

 

Pergalingai pozicionuoti ženklai kur kas aiškiau komunikuoja savo lemiamus pranašumus, užmezga žymiai gilesnį santykį su klientais ir partneriais. Galiausiai – jie generuoja žymiai didesnę vertę, už kurią klientai ir partneriai sutinka mokėti daugiau.

 

Black Florence pozicionavimo rezultatas – tai ne gražių idėjų ar tiesiog kūrybingų pasvarstymų puokštė. Tai nauja, logiškai pagrįsta paradigma, naujas pasaulis jūsų verslui, kuriuo mėgausis ne tik jūsų klientai, partneriai, bet ir jūs patys.

 

Pozicionavimo rūšys: funkciniai ir vertybiniai aspektai

Praėjo geri trys dešimtmečiai nuo bene stipriausio veikalo apie pozicionavimą pasirodymo (Positioning: The Battle for Your Mind, Al Ries, Jack Trout). Jame išdėstyti argumentai apie būtinybę prekės ženklams įsitvirtinti vartotojo sąmonėje, pasiekiant Nr.1. poziciją pasirinktoje kategorijoje, tebėra aktualūs. Kita vertus, laikai stipriai pasikeitė. Knygos autorių išdėstyta pozicionavimo prieiga reikalauja adaptacijų.

 

Klasikiniu požiūriu pozicionavimas siekamas su funkcinių prekės ženklo diferencialų ir stiprybių paieška. Tačiau šiandieninės rinkos sąlygomis daugelyje sektorių sudėtinga arba neįmanoma apsiriboti funkcinių diferencialų išryškinimu.

 

Prekės ir paslaugos dėl konkurencinio spaudimo ilgainiui supanašėja, o inovacijos yra akimirksniu kopijuojamos. Vartotojas pasimeta reklamos triukšme, nesugebėdamas ir neturėdamas laiko objektyviai susisteminti bei palyginti informacijos. Tokiomis sąlygomis patikimiausias prekės ženklo kelias į vartotojo sąmonę – vertybinis pozicionavimas.

 

Plačiau apie tai, kas yra vertybinis pozicionavimas ir kuo jis skiriasi nuo funkcinio pozicionavimo, skaitykite mūsų straipsnį Verslo klasėjeIdealiu atveju pozicionavimo strategija turi apimti bei suderinti funkcinius ir vertybinius prekės ženklo aspektus. Tačiau tai turi būti daroma ne mechaniniu vardinimo ir savigyros būdu. Reikalinga aiški, pergalinga, viską sujungianti prekės ženklo žinutė. Ši žinutė jūsų klientams bei partneriams turi atverti unikalų, savą žodyną ir taisyklių sistemą turintį pasaulį. Jūsų klientai bei partneriai turi patekti į savotišką “gintaro kambarį” – komunikacinę erdvę, nepalyginamą su triukšmu, kuris sklinda konkurentų koridoriuose.

 

Paklauskite savęs, ar šiandien tokį kambarį turite ir esate sukūrę. Tai leis diagnozuoti šiandieninę Jūsų verslo ir prekinių ženklų pozicionavimo padėtį.

 

Pozicionavimo

Pozicionavimo tikslas – “gintarinio kambario” efektas

 

Strateginis pozicionavimas: darbų sandara

  1. Giluminė prekės ženklo analizė.
  2. Konkurentų komunikacijos analizė.
  3. Sektorinės sėkmės istorijos pažangiausiose pasaulio rinkose.
  4. Pergalingos pozicionavimo krypties išgryninimas; pergalingos žinutės sukūrimas.
  5. Sprendimas dėl prekės ženklo pavadinimo (jei kuriamas naujas ženklas arba jei tikslinga keisti esamą pavadinimą)
  6. Prekės ženklo šūkis ir lydimųjų šūkių sistema (LT ir EN).
  7. Tapatybinis prisistatymas, prekės ženklo legenda (LT ir EN).
  8. Rinkodaros žemėlapis: gairės, kaip įtvirtinti įvaizdžio poziciją tikslinių auditorijų mintyse.

 

Susisiekite ir sužinokite, kaip pozicionuoti savąjį prekinį ženklą. Gaukite daugiau informacijos apie Black Florence pozicionavimo darbų braižą, metodą ir sėkmės istorijas.

Nesate tikri dėl tolesnių veiksmų? Mes Jums padėsime. Pradėkime nuo Jūsų verslo įvaizdžio diagnozės.